Jerzy Kukuczka (1948-1989)
24 paĹşdziernika 2009 roku minÄĹo 20 lat od Ĺmierci Jerzego Kukuczki. Najwybitniejszy polski himalaista urodziĹ siÄ 24.03.1948 r. w Katowicach. PoczÄ tkowo uprawiaĹ podnoszenie ciÄĹźarów, ale w 1965 r. zainteresowaĹ siÄ wspinaczkÄ i poĹwiÄciĹ siÄ wyĹÄ cznie taternictwu. Jerzy Kukuczka byĹ alpinistÄ wszechstronnym.
W Tatrach miaĹ na swoim koncie zarówno drogi hakowe: Wariant R i Filar Kazalnicy, jak trudne klasyki, np. KurtykówkÄ na MaĹym MĹynarzu, czy pierwsze przejĹcia zimowe jednych z najpowaĹźniejszych dróg w owym czasie – „direttissimy” pn.-wsch. Ĺciany MaĹego MĹynarza i Ĺrodka wsch. Ĺciany MĹynarczyka.
Po kilku udanych sezonach tatrzaĹskich, w 1972 wyjechaĹ w Dolomity, gdzie wraz z Jerzym KallÄ , Tadeuszem Ĺaukajtysem i Zbigniewem Wachem poprowadziĹ nowÄ drogÄ na pd. Ĺcianie Torre Trieste. ZimÄ 1972/73 – ponowny wyjazd w Dolomity i I zimowe przejĹcie sĹawnej Via dell’Ideale na pd. Ĺcianie Marmolady. Latem 1973 r. – I polskie przejĹcie drogi Major wsch. ĹcianÄ Mont Blanc oraz dwie nowe drogi na pn. Ĺcianach Petit Dru i Grandes Jorasses. JuĹź wkrótce pociÄ gnÄĹy go góry wyĹźsze.
PoczÄ tkowo nic nie wskazywaĹo na wielki talent w tej trudnej dyscyplinie, jakÄ jest himalaizm. W czasie wejĹcia na Mount McKinley (6194 m) w 1974 roku doznaĹ powaĹźnych odmroĹźeĹ i zapadĹ na chorobÄ wysokoĹciowÄ . W 1976 roku wziÄ Ĺ udziaĹ w wyprawie w Hindukusz, w czasie której po raz pierwszy stanÄ Ĺ na siedmiotysiÄczniku Kohe Tez (7015 m). W 1977 roku zdobyĹ nowy zawód – ukoĹczyĹ Studium Trenerów II klasy przy AWF w Krakowie. Od wyprawy na Lhotse jesieniÄ 1979 roku zaczÄĹa siÄ jego wielka kariera himalajska.
PóĹşniej padaĹy kolejne oĹmiotysiÄczniki: Everest nowÄ drogÄ (1980), Makalu nowÄ drogÄ (1981), Broad Peak (1982), Gasherbrum I i II nowymi drogami (1983), ponownie Broad Peak, tym razem trawersem przez wierzchoĹki póĹnocny i centralny (1984), Dhaulagiri i Cho Oyu zimÄ (1985), Nanga Parbat nowÄ drogÄ (1985), Kangchendzönga zimÄ (1986), K2 nowÄ drogÄ (1986), Manaslu nowÄ drogÄ (1986), Annapurna zimÄ (1987), wreszcie ostatni, czternasty – Shisha Pangma nowÄ drogÄ (1987). KoronÄ Himalajów zdobyĹ jako drugi czĹowiek po Reinholdzie Messnerze. DokonaĹ tego w znacznie krótszym czasie (niecaĹe osiem lat, wobec szesnastu Messnera) i w znacznie lepszym stylu. Tylko na pierwszy swój oĹmiotysiÄcznik (Lhotse) wszedĹ drogÄ normalnÄ i w dogodnej porze roku. PozostaĹe zdobywaĹ albo zimÄ albo nowymi drogami. W 1988 roku na Olimpiadzie w Calgary MKOL uhonorowaĹ go (wraz z R. Messnerem) Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego.
FascynowaĹa go poĹudniowa Ĺciana Lhotse. Od 1985 roku kilkakrotnie próbowaĹ i zawracaĹ juĹź niedaleko wierzchoĹka. 24.10.1989 r. na wysokoĹci 8300 m odpadĹ w trudnym terenie skalnym. Cienka lina ĹÄ czÄ ca go z partnerem Ryszardem PawĹowskim pÄkĹa i Jerzy Kukuczka poniósĹ ĹmierÄ spadajÄ c w trzykilometrowe urwisko. ZginÄ Ĺ na oĹmiotysiÄczniku od którego dokĹadnie dziesiÄÄ lat wczeĹniej zaczÄ Ĺ swoje himalajskie sukcesy.
Jerzemu Kukuczce poĹmiertnie przyznano KrzyĹź Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a takĹźe tytuĹ Honorowego CzĹonka Polskiego ZwiÄ zku Alpinizmu. MiaĹ teĹź wiele innych odznaczeĹ: ZĹoty i Srebrny KrzyĹź ZasĹugi, ZĹoty (jedenastokrotnie) oraz Srebrny i BrÄ zowy (dwukrotnie) Medal „Za Wybitne OsiÄ gniÄcia Sportowe”. Minister Spraw Zagranicznych przyznaĹ mu nagrodÄ „Za rozsĹawianie imienia Polski w Ĺwiecie”. Jerzego KukuczkÄ upamiÄtniajÄ tablice: w Chukhung nieopodal poĹudniowej Ĺciany Lhotse, a takĹźe na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod OsterwÄ . Tablica pamiÄ tkowa pod Lhotse zostaĹa ufundowana przez FundacjÄ Wspierania Alpinizmu Polskiego, która wybraĹa Jerzego KukuczkÄ na swojego patrona. W jego rodzinnym domu w Istebnej dziaĹa Izba PamiÄci Jerzego Kukuczki, w której moĹźna oglÄ daÄ pamiÄ tki pochodzÄ ce z licznych wypraw.
Janusz Kurczab
ĹşródĹo: www.wspinanie.pl