Zmarł Józef Nyka-jeden z Fundatorów Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki
16.09.2021W wieku 97 lat, 04 września 2021 roku, zmarł Józef Nyka, alpinista, taternik, publicysta autor przewodników, jedna z wielkich postaci środowiska górskiego. Dla Fundacji im. Jerzego Kukuczki człowiek mający szczególne znaczenie bowiem zapisał się w jej historii jako jeden z jej fundatorów.
Józef Nyka urodził się 5 grudnia 1924 roku w miejscowości Łysinin k. Żnina. Turystykę w Tatrach uprawiał od 1940 roku, taternictwo od ok. 1952 roku. W latach 1958-65 wytyczył ok. 20 nowych dróg i dokonał pierwszych przejść zimowych. Jego nowe drogi w Tatrach prowadzą np. wsch. filarem Rysów, wsch. ścianą Młynarczyka, pn. ścianą Małego Młynarza, wsch. ścianą Mniszka. Pierwszych wejść zimowych dokonał m.in.: pn. ścianą Świstowej Czuby, wsch. ścianą Mięguszowieckiego Szczytu drogą Sokołowskiego. Wspinał się też w Alpach w latach 1962-65 (np. I wejście pn. ścianą Schiary, czy przejścia ścian Marmolady, Cima Grande, Cima Ovest di Laveredo).
W latach 1944–1945 był partyzantem IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gorcach i na Podhalu. Działał pod pseudonimem „Szpis”
W 1950 roku ukończył studia dziennikarskie w Warszawie zaś już od 1949 roku uprawiał publicystykę na różnorodne tematy aktualne i historyczne związane z krajoznawstwem, taternictwem i alpinizmem na całym świecie.
Był wieloletnim redaktorem naczelnym „Taternika”, biuletynu informacyjnego PZA (1963–1993). Wraz z córką Moniką Nyczanką prowadził wydawnictwo turystyczne „Trawers” oraz redagował prywatne pisma, częściowo dostępne w internecie: „Głos Seniora” oraz „Gazetę Górską”. Opublikował też wielkie ilości artykułów w innych czasopismach polskich i zagranicznych. Współpracował z czasopismem „Wierchy” i z „Taternikiem”. Był autorem wielokrotnie wznawianych przewodników po Tatrach polskich i słowackich, Pieninach i Gorcach.
W latach 1960-80 był członkiem zarządów Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Związku Alpinizmu. Był członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu (1974) i Real Sociedad Espaňola de Alpinismo (1982). Za swą działalność krajoznawczą otrzymał Medal Janowskiego (1968) oraz za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).
(źródło: Wielka Encyklopedia Tatrzańska, Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, wikipedia)
Pogrzeb odbędzie się 22 września 2021 (środa) o godzinie 14.00 w kaplicy na Cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej 43/45 w Warszawie. Urna zostanie złożona w kwaterze G III, rząd urnowy, grób 4.