KRS 0000084062

II Manewry Dryboonkrowe pamięci Joanny Wolf – Szczerby – Zapraszamy do Janówka!

30.11.2012

1 grudnia 2012 r. od g. 9.00 odbędzie się kolejna odsłona imprezy drytoolowej pod nazwą „2 Manewry Dryboonkrowe” – edycja poświęcona pamięci Joanny Wolf.

Imprezę organizuje KW Warszawa przy pomocy Centrum Sportów Ekstremalnych „2Wieże”. Dla uczestników przygotowano aż 7 dróg eliminacyjnych, które będą w zasięgu zarówno początkujących, średniozaawansowanych jak i zaawansowanych fanów „żelastwa”. Droga finałowa będzie natomiast „najtrudniejszą” drogą ze wszystkich dróg z krajowych imprez drytoolowych.

Joanna Wolf – Szczerba urodziła się w 1960 r. Była czołową przedstawicielką wspinania sportowego w skałkach w połowie lat 80, taterniczką, alpinistką, instruktorka Polskiego Związku Alpinizmu, prezeską Klubu Wysokogórskiego Warszawa w latach 1993 – 1997.

Asia zaczęła się wspinać na początku lat osiemdziesiątych, podczas studiów na UJ i przez cały prawie czas swojej sportowej, górskiej aktywności związana była ze środowiskiem krakowskim. W tym czasie stała się czołową postacią kobiecego wspinania skalnego. Znana była z najtrudniejszych wówczas kobiecych prowadzeń (kobiecy rekord trudności VI.2+, w roku 1985). Trudności i klasa wielu z tych przejść polegała dodatkowo na bardzo skąpej asekuracji. W Alpach zrobiła kilka ładnych przejść, w tym pierwsze przejścia kobiece. W środowisku warszawskim Asia pojawiła się po przeprowadzeniu się do stolicy w 1988 r. Przez następne kilka lat wspinała się w skałach oraz latem i zimą w Tatrach, została instruktorem taternictwa, prezesem Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Od połowy lat dziewięćdziesiątych obok wspinania coraz częściej zaczął pojawiać się rower górski, i związane z nową pasją treningi, zawody, wyjazdy. Zimą obok wspinania pojawiły się także ski-tury, oraz starty w zawodach.

Joanna kochała góry, rower, narty i ludzi, była zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pełna werwy. Pracując zawodowo i poświęcając czas rodzinie, wykorzystywała każdą wolną chwilę, by realizować swoje pasje. Niestety, jedna z nich kosztowała ją życie. Zginęła w lawinie w Tatrach w lutym 2012 r.

Patrycja Konopka

Źródło: http://www.manewry2012.pl/joanna-wolf-szczerba/

Bezpieczny Kazbek Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan