KRS 0000084062

Rozbudowa czortenu Jerzego Kukuczki pod południową ścianą Lhotse zakończona

19.11.2012

W trakcie zakończonej już wyprawy PZA na Lhotse, jej członkowie dotarli pod południową ścianę Lhotse w celu rozbudowania czortenu pamięci polskich himalaistów, którzy zginęli na tej górze. „Rozwiesiliśmy flagi modlitewne, wspominając wybitnego Jerzego Kukuczkę, a także Rafała Chołdę i Czesława Jakiela. Dokonaliśmy też odbioru technicznego rozbudowy obiektu” – przekazał Artur Małek (KW Katowice).

Małą architekturę, siedziska oraz zagospodarowanie terenu wokół czortenu sfinansowała Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach. Za nadzór nad pracami była odpowiedzialna Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Kukuczki, która była również fundatorem pierwszej tablicy pamięci w tym miejscu.

https://www.fundacjakukuczki.pl/2008/03/30/chorten-upamietniajacy-polskich-himalaistow-ktorzy-zgineli-na-pd-scianie-lhotse-zostal-odsloniety/

Czorten w Chukungu upamiętniający himalaistów, od razu nazwany czortenem Kukuczki, został zbudowany na zlecenie Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego na przełomie lutego i marca 2008 roku w miejscu wskazanym przez Krzysztofa Wielickiego, u podnóża południowej ściany Lhotse, gdzie zdarzyły się wszystkie trzy wypadki.

Rafał Chołda, jesienią 1985 roku, podczas odwrotu z nieudanego ataku szczytowego w zespole z Kukuczką i Ryszardem Pawłowskim odpadł od ściany w niezaporęczowanym terenie śnieżno-skalnym na wysokości 8000 m.

Czesław Jakiel, lekarz wyprawy z jesieni 1987 roku, zginął raniony podmuchem fali uderzeniowej lawiny seraków na lodowcu na wysokości 5300 m w trakcie podejścia do obozu I.

Jerzy Kukuczka jesienią 1989 roku, będąc na wysokości 8200 m, w wyniku pęknięcia liny spadł w dwukilometrową przepaść ponosząc śmierć na miejscu. Jego partnerem był Pawłowski.

Patrycja Konopka

Źródło: PAP

 

Bezpieczny Kazbek Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan