KRS 0000084062

„Himalajczyki” dotarły do Katmandu. Ale wyprawa wciąż czeka

17.11.2021

Członkowie wyprawy „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021” od tygodnia są w Katmandu i przygotowują się do wyruszenia w kierunku Annapurny. Udało im się otrzymać wymagane zezwolenia, a łaziki dotarły do stolicy Nepalu. Wciąż czekają jeszcze na baterie. Czasu już niewiele – zbliża się zima.

wheelchairtrip_himalayas_challenge_2021_mapa

Plan jest prosty: dotrzeć do masywu Annapurny w Nepalu, przygotować specjalnie skonstruowane wózki inwalidzkie i ruszyć na czterotygodniowy trekking. Cel: okrążyć Annapurnę – jedną z dziesięciu najwyższych gór świata pokonując przełęcz Thorung La (5416 n.p.m.). Do tej pory wydawało się to niemożliwe dla osób z niepełnosprawnościami. Dokonać mają tego Michał Woroch i Bartosz Mrozek. Obaj na co dzień poruszają na wózkach, w Nepalu wsiądą na łaziki, które nazwali „Himalajczykami”.

– Pierwszy tydzień w Nepalu minął na załatwianiu formalności. Zaliczyliśmy wizytę w Departamencie Turystyki, gdzie po długich rozmowach udało nam się otrzymać zezwolenie na treking dookoła Annapurny. Co ciekawe, wystawił je urzędnik zajmujący się na co dzień wyprawami wysokogórskimi. Jakby nie patrzeć, od teraz jesteśmy prawdziwą himalajską ekspedycją – mówi Michał Woroch.

Po uzyskaniu zezwolenia do szczęścia potrzeba im było jeszcze dwóch rzeczy: łazików i baterii, które je zasilą. – W poniedziałek rano dostałem prośbę o udzielenie szczegółowych informacji na temat części, z których powstały nasze łaziki. Po całym dniu oczekiwania dowiedzieliśmy, że łaziki są na lotnisku – opowiada Woroch.

Pojechali je odebrać, patrzyli, jak celnicy pakują je na miniaturowe ciężarówki i zawożą do hotelu, w którym zatrzymała się wyprawa. W nocy je wyładowali, a we wtorek rano złożyli w całość.

– Teraz czekamy już tylko na baterie. Lada chwila powinny być w Indiach, skąd przywiezie nam je mój znajomy. Musimy się spieszyć. Dzień robi się coraz krótszy, a w Himalajach jest coraz zimniej – mówi Woroch, dla którego to kolejna wyprawa. Wcześniej na koniu przejechał Mongolię, a specjalnie przerobionym samochodem – obie Ameryki.

***

Skład wyprawy „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”:

Bartosz Mrozek – et-tatry.pl
Bartosz Malinowski – wielkiszlakhimalajski.pl
Eliza Kubarska – filmpolski.pl
Marcin Sauter – filmpolski.pl
Michał Woroch – wheelchairtrip.com
Łukasz Lisowski – instagram.com/lisowskicraft
Vytautas Juozėnas Škicas – www.6p3s.eu

***

Wyprawę można śledzić na:
https://www.facebook.com/wheelchairtrip
https://www.instagram.com/wheelchairtrip/

Zdjęcia do pobrania:
https://bit.ly/3GTbL4U

***

Patronat honorowy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Powiat Żniński

Patronat medialny:
National Geographic Traveler

Są z nami:
Adecon, Columbus Energy SA, Trzy Trąby, #bądźżyczliwy, METRO Properties, PERN, Pająk, APCO Panthera, BNP Paribas Bank Polska, Sunsol, Carbon Footprint Foundation, Marco, Marian Pędzimąż, Paweł Tokarski, Rafał Sonik, Santi Koncept Store, Reaxum, Czerkawski Odszkodowania, Ice Power Polska, Pofam, Bezpieczny Powrót, Brubeck, Instytut Monitorowania Mediów, outdoorzy.pl, BBraun, Baltic Home, Triglav, ZKlaster, Drava, Viking, Meindl Polska, Uvex Polska, Volt Polska, Zajazd Białczański, JMP Sports, Broda System, EV4 Jacek Skopiński, Przygody 4×4, Marian Projekt, Nexun, Windsport, Bike Doctor Service, MX35, Canon Polska, Braidmade Films, Vertical Vision Tours, Smakjam Studio, Rowertour.com

Michał Woroch – podróżnik, fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor książki „371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie m.in. w: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Travelerze, Podróżach, Globetrotterze, Zwierciadle i Dużym Formacie.

Bezpieczny Kazbek Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan